wine crew
η οινοποίηση είναι επιστήμη
![Ο εξωτερικός σύνδεσμος ανοίγει σε νέα καρτέλα ή νέο παράθυρο](https://img-ie.nccdn.net/Shared/Images/blank.gif?V=5c045c22#SYSTEM)
![](https://0501.nccdn.net/4_2/000/000/060/85f/48377975_1969634866453736_5706204248505581568_n.jpg)
- Ο Κοσμάς Χαρισμανίδης σπούδασε χημεία στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης με κατεύθυνση την αναλυτική χημεία. Εκεί απέκτησε και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του οινολόγου. Η ιδέα της επιστημονικής υποστήριξης γεννήθηκε κατά το master του στη διοίκηση επιχειρήσεων στην Ελληνική Εταιρεία Διοίκησης Επιχειρήσεων (Ε.Ε.Δ.Ε.) μέσα από το οποίο δημιουργήθηκε η επιχείρηση Χημεία Γλεύκους.
- Παράλληλα με την επιστημονική υποστήριξη οινοποιών στο εργαστήριο, διδάσκει στο ιδιωτικό Ι.Ε.Κ Open Mellon υποψηφίους αμπελουργούς- οινολόγους καθώς και χημική ανάλυση στους σπουδαστές άλλων κατευθύνσεων της σχολής.
- Υπήρξε Γενικός Διευθυντής της βιομηχανίας "Οξοποιία Μετέωρα" του Αγροτικού Συνεταιρισμού Τρικάλων (Ε.Α.Σ. Τρικάλων) ενώ ήταν υπεύθυνος και για τα πρότυπα διασφάλισης ποιότητας της οξοποιίας ( International Food Standard, ISO)
ακρίβεια και επαναληψιμότητα
- Η Μαρία Χαρισμανίδου σπούδασε Τεχνολογία τροφίμων στο Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης
- Η διπλωματική της εργασία είχε αντικείμενο τις δυνατότητες παλαίωσης ερυθρών οίνων
- Είναι μαζί μας από τη μέρα δημιουργίας της Χημεία Γλεύκους.
![](https://0501.nccdn.net/4_2/000/000/05e/0e7/10457759_10203512085418504_3349427406576439378_o.jpg)